Dvojica optuženih u predmetu "Eskadron", podnijeli su sudu zahtjev za odobrenje ženidbe u zatvoru.
Kako je rečeno u sudnici žene se prvooptuženi Vladimir Malić (43) sa saoptuženom Aleksandrom Radočaj (31) te Marko Duvnjak sa djevojkom sa kojom je u vezi nakon što se rastao od prethodne supruge.
Oni traže dozvolu da u Kazneno popravni zavod dođe notar koji bi to obavio. Predsjednik sudskog vijeća Blagoje Dragosavljević rekao je da će donijeti odluku o tome, a tužilac Dalibor Vrećo se nije protivio.
Osim Malića, Radočaj i Duvnjaka (38) u ovom slučaju sudi se Vladimiru Maksiću (31), Darku Pavljuku (40), Dijani Palačković (43), Goranu Stojanoviću (32), Aleksandru Ćutkoviću, Mladenu Ćutkoviću (29), Mladenu Trubajiću (37), Borisu Maksimčuku (37) i Milošu Radakoviću (36) iz Banjaluke.
Tokom suđenja kao svjedok tužilaštva saslušan je sveštenik Petko Vuković. On je pred sudijama u banjalučkom Okružnom sudu negirao da je kupovao narkotike i potvrdio da mu je optuženi Jungić sa kojim je razgovarao kao duhovnik dao drogu, ali samo zato jer je želio da promijeni život. Vuković je priznao da je 29. februara lani, nakon što ga je zaustavila policija, kod njega pronađen prah koji mu je dao Jungić te priznao da je na testu za droge bio pozitivan, ali to je pravdao mogućim prenosom narkotika.
- Test jeste pokazao da sam pozitivan, ali kasniji iz krvi je bio negativan. Rekli su mi da se može sa ruku ili kesice prenijeti na lice, usta - rekao je Vuković.
Sveštenik je izjavio pred sudijama da nije konzumirao narkotike niti da ih je kupovao od optuženog Dragoslava Jungića ili bilo koga drugog. Istakao je da je u policiji proživio torturu i natjeran da potpiše zapisnike u kome se to navodi..
- Nisu me tukli, ali su mi govorili pogrdne riječi, govorili da će mi polomiti noge. Samo su mi dali papire da potpišem. Doživio sam šok i zbog tog sam bio kod psihijatra. Uništili su mi život, izgubio sam posao, morao da odem odavde - rekao je Vuković.
Tužilac Dalibor Vrećo je istakao da je on na sudu izjavio totalno drugačije nego u istrazi te je pročitao njegov raniji iskaz.
Vuković je, prema tom iskazu, u policiji ispričao da je od Jungića više puta kupovao kokain za iznose od 100 do 300 KM i kod njega išao u stan. Pojasnio je da se s njim prije kupovine čuo telefonom i pitao ga da li može da dođe, a da u razgovorima nisu koristili kokain već riječ "šmajs".
Ovaj svjedok je istakao da to nije tačno, a da torturu nije prijavio policiji već svom ljekaru psihologu. Tokom njegovog saslušanja pušteno je nekoliko telefonskih razgovora između njega i Jungića u kome se dogovaraju oko susreta. Vuković je rekao da to jest to njegov glas, ali se nije mogao sjetiti zašto su se nalazili. Istakao je da su njegovi odnosi sa pomenutim bili u vezi sa obavljanjem svešteničke dužnosti. Prikazana je poruka u kome je Jungiću napisao " Sutra veče dva smajsa, ako može". Vuković nije mogao da se sjeti našto je mislio.
Odbrana optuženih je tokom njegovog saslušanja istakla brojne prigovore. Advokat Saša Labotić je isticao da Vuković po zakonu ne bi mogao ni da svjedoči niti da se čita njegov iskaz jer se radi o odnosu između vjernika i sveštenog lica.
- Sveštenik je dužan da čuva kao tajnu ono što priča s vjernicima, sem ako mu to ne dopusti onaj s kojim je pričao - pojasnio je Labotić, a optuženi Jungić je rekao da ne želi da se otkriva ono što su pričali.
Tužilac Dalibor Vrećo je istakao da se iskaz svjedoka ne odnosi na to što navodi odbrana. Predsjednik sedećeg vijeća sudija Blagoje Dragosavljević odbio je prigovore.
Sve optužene u predmetu "Eskadron" banjalučko Okružno tužilaštvo tereti za neovlaštenu proizvodnju i promet droga, dok su Jungić, Malić, Pavljuk, Palačković, Stojanović, Ćutkovići te Trubajić optuženi i za omogućavanje uživanja opojnih droga. Prema optužnici, oni su od početka 2023. pa do 28. maja 2024. godine neovlašćeno radi dalje prodaje, nabavljali, kupovali, držali, prenosili, nudili na prodaju, prodavali kokain i marihuanu.Zajedno sa pomenutima u ovom slučaju bili su optuženi i Antonio Popović (50) i Zoran Vučić (46) iz Banjaluke koji su priznali krivicu i osuđeni na po godinu zatvora.
Tokom suđenja pojedini advokati i optuženi su se žalili da je u sudnici previše hladno i da im klima duva u leđa.
Advokat Jasminka Jovišević tražila je da se klima ugasi ili smanji, ali je sudija Blagoje Dragosavljević rekao da je klima naštimana i da se pomjere.
- Ako se razbolim biće onda odgoda suđenja. Taman da tužim sud za nadoknadu adu štete - rekla je Joviševićeva više za sebe.
Glas Srpske
Podjeli: